ClickCease
Menu
Your Cart

Anakartlar

Bilgisayarlarımızda bulunan ve en önemli bileşenlerden biri olan parça anakarttır. Bilgisayar parçalarının ve diğer kabloların üstüne takıldığı parça olan  ve bilgisayar parçalarının bir bütün haline çalışmasını sağlayan parçadır. Anakartı doğru seçtiğimiz takdirde sistemimizden daha yüksek performans ve verim alabiliriz. Böylelikle diğer donanım parçalarımızda performanslı çalışır.

Anakart Fiyatları

Piyasada binlerce çeşit farklı markaların anakartları bulunmakta. Siz ise anakart alırken ürünün kullanım alanını amacını  belirleyerek belli anakartlarda karar kılabilirsiniz. Anakartların asıl amacı parçalara güç aktarımı yapmak, diğer parçalar arasında veri akışını ve onları kontrol etmeyi sağlamaktır. Diğer anakart modelleri ise bu özellikler dışında özel ses yongaları, ağ bileşenleri ve soğutma ile ilgili özelliklerini anakart üzerine entegre etmekte. Aynı zamanda ekran kartı, ram , işlemci, hızlarını daha da performanslı duruma getirmek için kullanılan özellik olan overclock (hız aşırtma) işlemi ile parçalara ekstra bir güç katma özelliğine de sahip olabiliyor.

Veri aktarma ve benzeri işler için günlük hayatta çoğunlukla kullandığımız USB girişleri ve bu girişlerin çeşitleri anakartların modelleri ile değişiklik göstermekte. Son teknolojiye sahip olan anakartlar USB 2.0 VE USB 3.1 girişlerine sahip iken, eski nesil anakartlarda çoğunlukla USB 2.0  ve 1,2 adet USB 3.0 girişleri bulunmakta. Bu seçeceğiniz özelliklere göre anakart fiyatları da değişiklik gösterebilir.

Anakart Nedir ?

Üzerinde  İşlemci, bellek yuvaları, sabit disk, ekran kartı, klavye, fare ve  daha fazla kablonun takıldığı ve bu parçaların çalışmasını onları kontrol etmemizi sağlayan parçaya Anakart denir. Güç kaynağından gelen enerjiyi doğru bir şekilde üzerinde bulunan parçalara stabil bir şekilde aktarıp diğer parçalar ile veri aktarımı yapıp onların kontrolünü ve düzenini sağlamak ile görevlidir.

Anakartın üzerinde ram, işlemci, PCI Express , PCI yuvaları, Sata , IDE, USB ve Bluetooth girişleri modelden modele değişiklik göstermesine rağmen bulunmaktadır. Üreticiler tarafından belli olan özellikleri belli olan bazı modellerde Sata ve bellek girişleri çok fazla bulunmaktadır. Oyun oynamayı seven ve daha çok performans almak isteyen kişiler için ise birden çok PCI Express yuvaları bulunmakta. Aynı zamanda ekran kartı üretici firmalarını birden fazla ekran kartı kullanımı sunan SLI ve Crossfire özelliklerini de bu tarz anakartlar modellerinde kullanıma sunuyor.

Anakart Seçimi Nasıl Yapılır ?

Anakart seçimi yaparken öncelikle anakartı hangi amaç için aldığınıza ve nasıl özellikler istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Günlük işleriniz için bir anakart almak istiyorsanız ve fazla bellek istemeyen programlar kullanmayı planlıyor, ve diğer özelliklerini çok fazla kullanmayı planlamıyor iseniz işlemci ve bellek tercihiniz yaparak aradığınız özellikteki anakartı bulabilirsiniz.

Oyun oynamayı seviyor iseniz  ve alacağınız parçalar üst düzey parçalar ise anakart modelinizi de o özelliklere göre seçmeniz gerekiyor. Diğer parçalar ile uyumlu olup onların hızlarına yetiştiği sürece kullanıcıya performans kaybı yaşatmadan rahat bir kullanım sunar.  Aynı zamanda alacağınız parçalar ile uyumlu olan anakart modelleri kullanıcılara anakartın diğer ek soğutma özellikleri gibi başka ayrıntıları da kullanıcın kullanımına sunuyor. Üst düzey anakartlar aynı zamanda ani elektrik dalgalanmalarında kullanıcıların parçalarına zarar gelmemesini sağlamak ile beraber kullanıcılara ayrıntılı overclock özelliğini sunarak işlemci, bellek ve ekran kartlarından daha fazla performans almalarını ve normal kullanımdan daha üst seviyeye çıkmalarını sağlamaktadır.

Bu kategoride ürün bulunamadı.