ClickCease
Menu
Your Cart

Ekran Kartları

Bilgisayarların görüntü aktarımı konusunda ve daha bir sürü özelliği ile karşımıza çıkan önemli parçalardan biri de ekran kartlarıdır. Monitörde  gördüğümüz görüntünün oluşmasını sağlayan ve gerek sistemsel olarak kullandığımız programların çalışmasını sağlayan onların iş yükünü üstlenen gerek  ise oyuncuların oynadığı oyunlarda onların oyundan daha yüksek verim almasını sağlayan parçadır. Proje geliştiren, grafik işleri ile uğraşan ve oyun oynayan kullanıcılar için önemli bir parça olan ekran kartı bu alanlara göre de farklı özelliklere ayrılmaktadır. Çok sayıda markanın ekran kartları bulunmaktadır ancak piyasada bulunan ekran kartlarının ana üreticileri AMD ve NVIDIA’ dır.

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran kartları fiyatlandırma konusunda çeşitli kategorilere ayrılmaktadır. Bu fiyatlandırma kategorisi ise şöyledir;

Eğer ki günlük ofis işleriniz yapacak, internetten web tabanlı oyunlar oynayıp tarayıcıda gezinmek, video ve film izlemek istiyor iseniz giriş seviyesi bir ekran kartı almanız daha doğru olur. Giriş seviyesi ekran kartları piyasada çok rahat bir şekilde uygun fiyatlara bulunabilmekte. Giriş seviyesi kartlar sessiz çalışır ve ekstra bir güç bağlantısı istemez ve küçük olurlar

Bilgisayarda sık vakit geçiren ve aynı zamanda oyun oynamakla beraber,belirli programlar kullanıyor iseniz hemen hemen giriş seviyesi harici diğer ekran kartlarına yönelebilirsiniz. Bu kategoride geniş bir ürün yelpazesi olduğu için modeller tek fanlı, çift ve üç fanlı olmak üzere kategorize edilmekte. Aynı zamanda bu tür kullanıcılar aldıkları ekran kartının belleğine, çalışma hızına, fan sayısına ve diğer özelliklerine dikkat etmeliler. Fiyatlandırma konusunda özellikler ne kadar artarsa paralel bir şekilde fiyat artıyor.

Bilgisayarı kullanma amacınız grafik tasarım, simülasyon işleri ve fotoğraf düzenleme programları gibi belirli işler için ekran kartını kullanacaksanız bu işler için geliştirilmiş ve bu işler üzerinde daha fazla performans veren ekran kartlarına yönelmeniz gerekmektedir. Bu ekran kartları özel yazılımları ile iş yapacağınız uygulamaları desteklemek ile beraber kullanıcın daha fazla performans almasını sağlıyor. Tabi ki bu özel ekran kartı fiyatları diğer kartlara göre daha özel olduğu için fiyat konusunda da farklı.

Ekran Kartı Önemli Midir?

Bu soru aslında tamamen sizin yapacağınız işe bağlıdır. Eğer siz belirli çok yük gerektirmeyen ofis programlarını kullanıp, tarayıcıda dolaşmak amacı ile bir bilgisayar kullanıyor iseniz yüksek seviye bir harici ekran kartı yerine giriş seviyesi bir kart tercih edebilirsiniz. İşiniz oyun oynamak ve belirli yük gerektiren programları kullanmak için bir bilgisayar alıyor iseniz ekran kartını giriş seviyesi bir ekran kartı dışında gerekli sisteminiz ile entegre bir şekilde çalışacak ekran kartı almanız gerekmektedir.

Bilgisayarda çalıştırdığınız uygulamalar gerekli iş uygulamaları olan simülasyon uygulamaları, grafik tasarımı ve fotoğraf düzenleme uygulamaları ise profesyonellere yönelik ekran kartlarını seçmek kullanıcı açısından doğru seçimdir. Çünkü bu ekran kartları iş uygulamaları ile entegre bir şekilde çalışıp daha fazla uygulamadan performans verdiği için ekran kartı bu durumlarda da önemlidir.

Oyuncular İçin Ekran Kartının Önemi

Ekran kartlarında Windows işletim sisteminin getirdiği DirectX grafik yazılımı ile oyunlarda performans ve oyun motorunun daha performanslı çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebep ile oyun oynayan kişiler ekran kartı almak zorundadır. Sebebi ise DirectX grafik yazılımın getirdiği fiziksel ve görsel etkilerden tam olarak fayda alabilmeleri için. Ekran kartı almadan yüksek işlem gerektiren oyunları oynamaya çalışanlar hatalar alırlar. Oynayacağınız oyunların grafik ve fizik detaylarında istenilen seviyeye ulaşamazsınız ve bu da saniye başına düşen kare sayısı ve görüntü kalitesini etkiler. Ancak giriş seviyesi hariç güzel bir ekran kartı alırsanız istediğiniz oyunları ve programları rahat bir şekilde çalıştırabilir ve yüksek performans alabilirsiniz.


Bu kategoride ürün bulunamadı.