Aynısı mı; Daha mı İyisi?

İlk oyununu uluslararası pazarda övündüğümüz nadide firmalardan olan Crytek’in yaptığı Far Cry serisinin altıncı oyunu Far Cry 5 çıktı. 10 saate yakın bir oynanış deneyiminden sonra oyun ile ilgili düşüncelerimizi yazmanın vakti geldi.

Ubisoft’un Montreal stüdyosunun geliştirdiği Far Cry 5, Amerika’da bir tarikat lideri ve onun altındaki 3 lidere karşı verdiğimiz savaşı anlatıyor. Kötü karakter konusunda son döneme damgasını vuran Far Cry bu oyunda da kötü karakterinden pek taviz vermiyor(Hiçbiri Vaas kadar olamasa da). Bu oyundaki kötü karakterlerin tarzı çok daha ciddi ve manyaklıktan biraz daha uzak kalmışlar gibi. Örneğin Pagan Min gibi keyfi öldürmekten ziyade bir amaç uğruna ya da bir ders için bunu yapıyorlar.

Hope(!) Country’e Hoşgeldiniz

Adından da anlaşılacağı gibi Hope(Umut) Country oyunumuzun asıl mekanını oluşturuyor. 3 büyük ada ve ortadaki küçük bir adacıktan oluşan bu şehir Joseph Seed -diğer adıyla The Father’ın- kalesini oluşturuyor. 3 büyük adanın her birinde Father’ın 2 öz 1 üvey kardeşi yaşıyor ve adalar bunların kontrolünde. Kardeşlerin ismi; John, Jacob ve Faith. Oyunun genel hikaye dinamiği de temel olarak buradan başlıyor. 3 tane kardeşi öldür, alanlarını ele geçir ve en büyük düşmana git. Kardeşlerin alanları arasında geçerken farkı bayağı hissediyorsunuz. Örneğin; bir kardeşin alanında vahşi doğa çok daha yoğun olduğu için size saldıran hayvanların sayısı artıyor, ormanın içerisinden giderken avcılara rastlayabiliyorsunuz. Aynı şekilde diğer bir alanda ise uyuşturucu üretim merkezlerinin olduğu ve herkesin kafasının bir hoş olduğu açıkça belli oluyor. Hope Country bünyesinde çok fazlaca dağlık alan ve orman bulunduruyor. Oyunu oynarken derenin akışını, yaprakların rüzgârda ılık ılık hareketini ve ağaçların arasından süzülen ışığı çok net hissedebiliyorsunuz. Zaten Far Cry serisi görüntü kalitesi olarak hep dopdolu olmuş ve bu oyunda da bir kat çıkarak bunu geliştirmiş. Hope’a dönecek olursak harita gerçekten çok büyük ve 10-12 saatlik oynanışta söyleyebilirim ki “e burası az önceki yerin aynısı” duygusuna kapılmadım. Tarikatın küçük-büyük türlü alanları var. Bunların bazıları Shrine (uyuşturucu yayan yerler), bazıları karakol, bazıları da vatandaşların esir tutulduğu yerler oluyor. Tabii içerideki şeyin önemine göre orayı ele geçirmemiz çok daha zorlaşıyor. Önceki oyunlarda olduğu gibi bu karakolları sessiz sedası ele geçirmek çok da kolay değil. Kendimden örnek vermem gerekirse Far Cry 3’te karakolları sessiz sedasız çok daha kolay ele geçiriyordum. Haritayla ilgi söylemem gereken bir başka şey de başta bahsettiğim gibi bir isyan başlatıyoruz ve bu isyanın bir merkezi var fakat oyunun en başından sonuna kadar haritada hiçbir kısıtlamaya maruz kalmıyoruz. 3 kardeşin adaları arasında fink atabiliyoruz. Oyunda ilk bulunduğumuz adaya hükmedip sonrasında diğer adalara geçiş yapıyor olabilseydik harita kendini daha çok sevdirebilirdi.

 

 

Far Cry 5

Akrobatik Hareketler Sonucu

 

Tek Oyunculu Co-op gibi mi sanki?

Oyunda bize çok yardımı olacak “Roster” yancı diye adlandırabileceğimiz hepsinin kendine özgü özelliklerin olduğu karakterler var. Örneğin; bize ihtiyacımız olduğunda havadan bombalarıyla destek sağlayacak olan Nick, uzaktan nokta atışlarıyla meşhur Grace ablamız ve işi sessiz sedasız halletmek istiyorsak oklarıyla bizi kurtaran Jess hanımefendi var. Bunların dışında Cheesburger isimli bir ayı, Peaches bir isimli kaplan ve başka özellikleri olan karakterleri kullanabiliyoruz. Bu karakterleri ilk başta sadece bir tanesini aynı anda kullanabiliyoruz ve eğer kazandığımız puanlardan perk kazanarak ikinci slotu açabiliyoruz. Nick seçtiğimiz yeri bombalıyor ya da Grace seçtiğimiz düşmanı kafasından mıhlıyor fakat bunun oyun başındaki en büyük avantajı tek kurşun dahi atmadan sadece emir vererek görevi tamamlayabiliyordum. Bu oyunda ister istemez kolaya kaçmaya sebep oluyor.

Far Cry 5

Roster Ekranı: Oyunda bazı görevleri yaptıkça bunlar açılıyor ve aralarından seçim yapıyoruz.

 

Kullanılabilir Araçlar

Her Far Cry oyununda olduğu gibi bu oyunda da kullanılabilecek ve özelleştirilebilecek bir çok araç bulunuyor. Helikopterler, tek motorlu uçaklar, atvler, deniz taşıtları ve otomobiller. Bunların hepsini oyunun ilk başından itibaren kullanabiliyoruz. Belki de bu sürüş yeteneklerini bir perkle kazanabilseydik karakterin gelişim hissiyatını çok daha iyi alabilirdik. Sürüş dinamiklerinde ise otomobil kullanmayı önceki Far Crylara göre daha çok sevdim. Bazen asıl görevi bırakıp dağlık yılan virajlı yollarda kendi çapımda bir ralli yaptığım oldu. Araçların kullanımı daha hızlı bir hale gelmiş. Eskisi gibi araçlarda hantallık yok ve bu Amerikan spor otomobillerinde kendilerini çok daha belli ediyor. Toprak bir yolda ilerlerken hızlı girilen virajda arka tarafı kaydırmak oyun içerisinde en çok yaptığım şeylerden biri oldu. Diğer araçlardan helikoptere gelecek olursak; silahlı ve silahsız helikopterler bulunuyor. Silahlı helikopterlerde sınırsız mermili fakat çok uzun süre ateş edince ateş etmeyi kesen makineli tüfekler, bize atılan roketleri şaşırtmak için flarelar ve çoklu roketatarlar bulunuyor. Helikopteri ilk aldığımızda 5 kez bunları kullanabiliyoruz ve sonrasında bin dolara cephanemizi yenileyebiliyoruz. Yalnız dikkat edin eğer helikoptere kendinizi çok kaptırırsanız tüm biriktirdiğiniz parayı orada yiyebilirsiniz. Tek motorlu uçaklara geldiğimizde ise üzerlerinde helikopterlerdeki gibi bir makineli tüfek ve bomba bulunuyor. Bomba bırakma kısmında üzerinden geçtiğiniz herhangi bir hedefi seçip ateş ettiğinizde bomba bırakılıyor. Yer hedefleri için mükemmel bir imha silahı olan bomba hava ve hareketli hedefler için yerdeki avantajını yitiriyor. ATV ve deniz taşıtları da bilindiği gibi araçlar bu tarafta diğer oyunlardan hariç pek bir farklılık göremedim.

Perkler

Oyunda bazı gizli yerler keşfettikçe çeşitli ekipman, para ve yetenek puanı kazanıyorsunuz ve menü ekranından bunları harcayabiliyorsunuz. Bunları harcayabildiğimiz bir kısım da perk ekranı. Perkler kısmında aynı anda birden fazla silah taşımak, otomatik taşıt iyileştirmesi, can yükseltmek gibi birçok özelliği açabiliyoruz ve bunlar oyun esnasında bize çok fazla yardımcı oluyor. Örneğin ben ilk esnada mühimmat taşıma kapasitemi yükseltmek istedim ve bu perkleri açtım. Çünkü oyun başında silahla beraber azami taşıyabileceğimiz mermi sayısı çok az. Sonrasında can ve daha çok silah taşıma şeklinde devam ettim.

Far Cry 5

Perk Tablosu

 

Buglar Ne Durumda?

Buglar oyunda yer yer kendini belli ediyor fakat hiçbir zaman oyun deneyimimi etkilemedi. Birazdan söyleyeceğim duruma bug denilir mi tam emin değilim fakat bazen karakol ele geçirme görevinde öldüğümde yeniden doğduğumda resmen düşmanla göz göze baktığım oldu.

Hikaye Nasıl?

Oyun hikâyeye çok hızlı bir giriş yapıyor. 3 tane görevli memurdan en çömezi olan biz Eden’s Gate tarikat liderini gözaltına almak için kilisesine gidiyoruz fakat gelişen olaylar sonucu helikopterimiz düşüyor ve biz bu tarikatın taşrasına mahkûm kalıyoruz. Burada sadece tarikat lideri ve onun müritleri yok tabii. Bunlara karşı olan fakat güçsüzlükten dolayı sesini çıkartamayan bireysel ve toplumsal oluşumlar var. Biz de bu kişileri bulup tarikata karşı bir isyanın başını çekiyoruz. Oynanış esnasında ilk başta çözemediğim fakat sonrasında sık sık olmasıyla biraz hevesimi kıran bir durum var. O da oyunda bazı görevleri yaptıktan sonra bayılıyoruz ya da sanki uyuşuturucu iğneyle vurulmuş gibi ekran kaymaya başlıyor ve uyandığımızda ya Father’ın ya da 3 kardeşinin birinin bizi esir aldığını görüyoruz ve her seferinde de bizi öldürmüyorlar ve bir türlü kurtulmayı başarıyoruz. Bu sanki karşı tarafın kendini ifade edebilmesi, onlara hak vermek ve bizim ikilemde kalmamız için yapılmış hissiyatı uyandırdı. Kaldı ki yakalandığımız sahnelerin hepsinde nutuk atmaktan geri kalmıyorlar. Oyunun henüz sonuna gelmedim. Sonuna geldiğimde hikaye ile ilgili tam fikrimi kısa bir yazıyla belirteceğim.

Far Cry Arcade

Far Cry 5’teki bir başka yenilikte Arcade isminde bir map oluşturma aracı olmuş. Bu araçla Ubisoft’un diğer oyunlarındaki küçük eklentilerle bir harita oluşturuyor ve bunu online kısıma sunabiliyoruz. GTA V’teki Editor aracı gibi insanlar bu haritalarla zaman geçiriyorlar. Eğer ki güzel bir pazarlama yaparlar ve insanlar bu araçla bir üretkenlik yapmayı düşünürse oyunun süresi diğer oyunlardan çok daha uzun olacak gibi duruyor.

Mikro Ödemeler?

Günümüzde oyun dünyasını bir kumarhaneye çeviren lootboxlar ve mikro ödemeler bu oyunda da yerini buluyor fakat bu ödemelerin sadece görünüş değiştirmesi oyun zevkinizi baltalayacak bir olaya müsaade etmiyor. Araç ve silah skinleri, kostümler gibi ürünler parayla alınıyor ve oyun içerisinde erişmek istediğiniz şeylere (helikopter, uçak vs.) oyun içerisinde biriktirdiğiniz paralarla çok rahat erişebiliyorsunuz.

Genel Olarak;

Far Cry 5 son 3 oyundur aynı mekanikler üzerine iş yapmasına ve her oyunun birbirine benzemesine rağmen hala oynanabilirliğinden bir şey kaybetmemiş. Optimizasyonu çok başarılı yaptıkları görülüyor. Birkaç sahne haricinde fps değerim hep sabit kaldı. Önyargıyla tıkladığım oyun ikonunun bana açtığı dünya beni hiç sıkmadı fakat yazıda aralarda belirttiğim gibi düşman sahasında bir isyan başlatıyorsak kendi alanlarımızın dışına çıktığımızın çok daha belli olması gerekirdi. Örneğin uçakla adalar arası gezide belki bir hava savunmayla korkutulabilirdik ve o adaya gidebilmek için yolun kendi adamızı tamamen ele geçirmek olduğunu anlamamız gerekebilirdi. Bu haliyle de oyun önceki oyunlarından çok farklı olmamış. Yine kendi alanımızda bir güven hissiyatımız oluşuyor ve düşman alanında her an çatışmaya hazır gidiyoruz fakat belki biraz daha eski oyunlara hasretin oluşturduğu bir etkiden dolayı haritada kilitli alanlarla daha farklı bir tecrübe sunabilirdi. Oyunun atmosferine tekrar gelecek olursak o taşı, toprağı hissediyorsunuz. Dağlık bir yolda araçla yürürken ya da uçup kaçarken manzaralar çok hoş. Özellikle HDR destekli bir monitörünüz varsa görüntü keyfi çok daha üst düzeye çıkacaktır.

 

Eğer siz de uslu bir çocuk olursanız belki bir gün ormanın derinliklerinde dans eden isyancıları görebilirsiniz

Far Cry 5 incelememizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kendinize çok iyi bakın. Bir başka oyunda görüşmek üzere.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here